Проблема тестування косметики на тваринах набула широкого розголосу останнім часом. І мова тут іде не тільки про жорстоке поводження з живими істотами, які взагалі не можуть відмовитися від участі в подібних експериментах. Результати таких тестів не можна вважати надійними, адже організми людини й тварин мають чимало відмінностей — генетичних, гормональних, функціональних тощо. Тому все більше косметичних брендів відмовляються від такої практики. У цій статті ми зібрали все, що вам потрібно знати про тестування косметики на тваринах. 

Чому ми cruelty-free? 

 

Команда ED Cosmetics обрала для себе шлях використовувати лише етичні матеріали, дотримуючись ідеології  гуманного ставлення до тварин та принципів сталого розвитку. Ми з самого початку вирішили, що наша натуральна косметика ніколи не буде тестуватися на тваринах та ми дотримуємося цього й надалі. 

 

Ми прагнемо зменшити вуглецевий слід і активно шукаємо стійкі інгредієнти та упакування, що підлягає вторинному перероблюванню.

 

Cruelty-free та етичність, як філософія 

 

Користуватися косметикою, яка тестується на тваринах – питання етики та вибір кожного з нас. Проте якщо ви прагнете знайти засоби для догляду, які не використовують тварин у якості піддослідних  – маємо хороші новини. Є безліч брендів з cruelty free, які працюють за принципами етичної косметики та свідомого ставлення до планети.   

 

Органічна і веганська косметика — одне і те ж? 

 

Вважати органічну косметику тотожною веганській — хибне уявлення, що поширене у суспільстві. 

 

Слід відрізняти ці види косметики: 

  • органічні продукти тестують на тваринах; 

  • веганські засоби для догляду не лише не тестується на тваринах, але й не містить складників, що мають тваринне походження. 

Тому якщо ви з власних переконань не вживаєте продукти тваринного походження, веганська косметика — ваш ідеальний вибір. 

 

Водночас етична косметика, хоч і є номінально cruelty free, може містити деякі  інгредієнти тваринного походження, наприклад: муцин равлика, бджолине маточне молочко, хітин, протеїни шовку, зміїну отруту, кератин та інші. Проте отримання цих компонентів є безпечним для життя тварин, не завдає їм шкоди та є лише продуктами їх життєдіяльності. 

 

Як довідатися, що косметика не тестується на тваринах? Вивчіть пакування. Значок білого кролика означає, що виробник б’юті-засобу у «білому» списку організацій із захисту прав тварин. 

 

Як відбувається тестування косметики на тваринах?

 

Будемо відвертими — випробування на тваринах є справжнім жахом. Сцени з лабораторій могли б стати основою для горор-фільма 18+. Найчастіше для тестування продукції вибирають білих кроликів, які мають дуже чутливу шкіру й слизові оболонки. Піддослідних тварин знерухомлюють і наносять їм на повіки чи безпосередньо на очі невелику кількість косметичного засобу. За декілька хвилин його змивають і спостерігають за подальшою реакцією. 

 

У багатьох лабораторіях також відбувається тестування косметики на тваринах, які змушені вдихати концентровані пари хімікатів. Так випробовуються основні інгредієнти спреїв — лаків, дезодорантів, сироваток тощо. Зазвичай косметику тестують на собаках породи бігль, які є домашніми улюбленцями в багатьох сім’ях. На них одягають маски, через які подають випарування. Таке тестування косметики на тваринах може тривати годинами. 

 

Багато піддослідних гине чи отримує важкі захворювання, через які їх також піддають процедурі евтаназії. Ті, хто виживає, продовжують брати участь у жорстоких експериментах знову й знову.

Тестувати чи не тестувати? 

 

Здавалося б, краще виготовляти косметику, яка не тестується на тваринах. Однак не всі з цим погоджуються. Існує багато країн, які дозволять виробнику вийти на ринок лише за умови тестування засобів на братах наших менших. 

 

До прикладу в Китаї законодавство зобов’язує тестувати всю фармацевтичну та косметичну продукцію. А ось в країнах Євросоюзу з 2013 року забороняється не лише тестування на тваринах, але й ввезення такої продукції на територію. Через це обмеження багато брендів здогадалися на хитрість — у ЄС надсилають cruelty free засоби, а в інші країни — косметику, протестовану на тваринах. Тому звертайте на це увагу, бо якщо в Італії ви купили веганський крем, не факт, що той самий крем, придбаний в Україні, буде cruelty free. 

 

Альтернативні способи тестування косметики 

 

Показник In vitro означає, що косметика була протестована на штучно вирощених клітинах. 

 

Тести In vivo на добровольцях — одні з найгуманніших. Дають можливість  безпосередньо перевірити реакцію людей на косметичні засоби. Добровольці доволі часто укладають угоду для проведення відповідних тестів. 

 

Тест на штучно вирощеній шкірі. Для проведення такого альтернативного тесту беруть пункцію шкірного покриву у здорової людини, яка дала на це згоду. Потім на вирощених епітеліальних клітинах тканини тестується  продукт. Це дозволяє перевірити реакцію всіх типів шкіри на б’юті-засіб. 

 

Отже, технології не стоять на місці та не обов’язково використовувати тварин для тестування косметики. Повний перелік брендів, які не тестують свої засоби на тваринах, можна подивитися на сайті PETA. 

 

Якщо ви хочете подивитися, чи є марка косметики cruelty free, слідкуйте за базою даних організації Cruelty Free Kitty або Ethical Elephant, які щороку складають «білі» списки б’юті-марок. Тому перевіряйте виробників у всіх джерелах, якщо прагнете користуватися виключно етичною косметикою. 

 

Хто слідкує за виконанням стандартів?

 

У світі існує низка некомерційних організацій, які засвідчують cruelty-free статус косметики:

  1. PETA — в США. Складає білі й чорні списки брендів, надсилає позови до судів та апелює до законодавчих органів про заборону тестів на тваринах. 

  2. Cruelty Free International — у Британії. Контролює виробництво й продаж косметики, а також роботу підрядників і постачання окремих компонентів. Гарантує дотримання заборони тестування на домашніх і диких тваринах. 

  3. Not Animal Testing — в Австралії. Слідкує за маркуванням упаковки cruelty-free та веганської косметики. Надає правозахисну допомогу, проводить акції протестів. 

 

Законодавче регулювання тестування косметики на тваринах

 

Євросоюз запровадив заборону тестування будь-яких продуктів на тваринах. Вона діє на законодавчому рівні та забезпечується правоохоронними органами. Порушення правил тягне за собою кримінальну відповідальність із великими штрафами та ув’язненням відповідальних осіб. Щобільше, законодавство забороняє не тільки виробництво косметики подібного типу, але й її імпорт. 

 

У 2015 році такі ж правила ввела Південна Корея. У США рішення приймаються на рівні окремих штатів. Але регіони, які ще тестують косметику на тваринах, вже в меншості. Заборона також діє в наступних країнах:

  • Індія;

  • Бразилія;

  • Велика Британія;

  • Нова Зеландія;

  • Ізраїль.

 

На жаль, в Україні досі дозволяється проводити тестування на тваринах. Вже існує резолюція, яка закликає компанії припинити цю жорстоку практику, але вона не є обов’язковою для виконання. Така ж ситуація склалася в Японії — законодавство дозволяє брендам приймати власні рішення. 

 

На жаль, у Китаї, а також у деяких країнах Азії, Африки та Південної Америки все ще діють застарілі норми про обов’язкове тестування на тваринах. Якщо товари не проходять жорстокі лабораторні іспити, вони взагалі не можуть продаватися в цих регіонах. Це ускладнює запровадження альтернативних методів тестування косметики та контроль за постачанням ненормативної продукції в інші регіони — в тому числі Європу, Японію, Корею та США. 

 

Як обрати етичну косметику?

 

Хоча в Україні не заборонений продаж товарів, що тестуються на тваринах, багато великих компаній і молодих стартапів вже починають дотримуватися європейських стандартів. Тому ви можете знайти етичну косметику, дотримуючись трьох простих правил:

 

1. Етична косметика має сертифікати

 

Запитуйте їх у виробника чи в продавця. Якщо ви маєте певні сумніви, перейдіть на сайт PETA, Cruelty Free Internation, Cruelty Free Kitty чи Ethical Elephant. Введіть назву бренду. Якщо хоча б один його продукт тестується на тваринах, ви побачите компанію в чорному списку. 

 

2. Звертайте увагу на країну-виробника

 

Уникайте країн, які вимагають тестів на тваринах — в першу чергу Китаю. Але варто пам’ятати, що навіть у «цивілізованій» Японії досі тестують продукцію на тваринах. Тому уточнення країни виробництва слід поєднувати з перевіркою сертифікатів. 

 

3. Звертайте увагу на склад

 

У веганскій косметиці взагалі відсутні клітини тваринного походження — навіть отримані етичним шляхом. Тому вам слід обов’язково читати повний склад засобу, що вказується на пакуванні.